A gyermek bántalmazás, illetve a gyermeknevelés hibás módszerei
A gyermekbántalmazás, illetve a gyermek nevelés hibás módszerei
A gyermek bántalmazása és/vagy elhanyagolás, a rossz bánásmód lehet fizikai, érzelmi, szexuális és egyéb jellegű. Megvalósulhat aktív cselekvő és passzív elhanyagoló magatartással, a gyermeket rossz bánásmód érheti családon belül, illetve családon kívül is.
Elhanyagolást jelent, ha a szülő vagy a gondviselő rendszeresen elmulasztja a gyermek alapvető szükségleteinek kielégítését, védelmét, felügyeletét, amely súlyos ártalmat okoz, vagy ennek veszélyével fenyeget bármelyik területen: egészség, oktatás, érzelmi fejlődés, táplálkozás, lakhatás és biztonságos körülmények, amely veszélyt jelent, vagy nagy valószínűséggel jelenthet a gyermek egészségi állapotára, mentális, lelki és spirituális, erkölcsi szociális fejlődésére.
Itt kell megemlíteni a nevelési elhanyagolást, amely az iskolalátogatási kötelezettség elhanyagolását, vagy a rendelkezésre álló és javasolt speciális képzési, fejlesztési, egészségügyi szolgálatok igénybevételének elmulasztását jelenti.
Érzelmi
elhanyagolást jelent az érzelmi
biztonság, az állandóság, a szeretetkapcsolat hiánya, a gyermek érzelmi
kötődésének durva mellőzése, elutasítása, a gyermek jelenlétében
történő erőszakos, durva, támadó magatartás más, illetve saját családtaggal szemben. Ez viszont kimerítheti, ha túl agresszívan lép fel a támadó szülő, a kiskorú veszélyeztetését és bántalmazását is. Ez esetben azonnali segítségadás szükséges és a gyermekek biztonságát és érdekei kell szolgálni. Ki kell venni a káros környezetükből!
Fizikai
elhanyagolást jelent az alapvető
fizikai szükségletek, higiénés feltételek hiánya, a felügyelet hiánya, a
gyermek védelmének elmulasztása olyan esetekben, amikor veszélynek van kitéve.
Ide sorolható az orvosi ellátás késleltetése, az orvosi utasítások be nem
tartása, a védőoltások beadatásának indokolatlan elmulasztása, késleltetése.
A gyermekbántalmazás azt
jelenti, ha valaki sérülést, fájdalmat okoz egy gyermeknek, vagy ha a gyermek
sérelmére elkövetett cselekményt - bár tud róla, vagy szemtanúja - nem
akadályozza meg, illetve nem jelenti, az illetékes hatóságok felé.
Fizikai
bántalmazás az a szándékos
cselekedet, vagy gondatlanság, így különösen ütés, rázás, mérgezés, égés,
fulladás, közlekedési baleset, stb. , amely a gyerek fizikai sérüléséhez, halálához
vezet vagy vezethet, és amely a szülő, vagy más olyan, gondozási-nevelési
feladatot gyakorló személy felelősségi körébe tartozik, akiben a gyerek megbízik,
illetve akivel alá-fölérendeltségi viszonyban áll nagykorúságáig, kiszolgáltatott viszonyban áll. A fizikai
bántalmazás lehet egyszeri és lehet ismétel, illetve rendszeres esemény.
Az érzelmi
bántalmazás azt a rendszeres, hosszú időn át tartó érzelmi rossz
bánásmódot jelenti, amely súlyos, és tartósan káros hatással van a gyermek
érzelmi fejlődésére.
Ez magában foglalhatja annak közvetítését a gyermek felé, hogy értéktelen, el nem fogadott, nem szeretett, és csak akkor és annyiban elfogadható, amennyiben valaki másnak a szükségleteihez és igényeihez igazodik.
Ugyancsak tartalmazhat a gyerek korának és fejlettségének meg nem felelő elvárásokat, olyan helyzeteket, amelyekben a gyermek fél, továbbá fenyegetett, veszélynek kitett, vagy kizsákmányolt, illetve megvesztegetett. Az érzelmi bántalmazás mindezeket magába foglalhatja, de egymagában is jelentkezhet.
Magában foglalja továbbá azon szándékos cselekedeteket, amelyek eredményeképpen nem biztosított a gyermek fejlődésének megfelelő, támogató környezet, beleértve az elsődleges gondozó személy a gyermekkötődése szerint elérhetőségét, jelenlétét, vagy olyan cselekedeteket, amelyek hátráltatják a gyermek egészséges érzelmi fejlődését.
A gyermeknek támogató környezetre van szüksége ahhoz, hogy teljesen kifejlődhessen valamennyi érzelmi és szociális készsége összhangban saját személyiségével és azzal a társadalmi közeggel, amelyben él.
Az érzelmileg bántalmazó magatartás elemei lehetnek a mozgás korlátozása, lekicsinylés, bűnbakká tétel, fenyegetés, visszautasítás, elutasítás, ijesztgetés, diszkrimináció, rettegésben tartás vagy más erőszakos nem fizikai módszerű nevelés.
Szexuális bántalmazás a gyermek bevonását jelenti olyan szexuális aktivitásba, amelyet a gyermek nem képes megérteni, felfogni, amelyhez nem tudhatja az érdemi beleegyezését adni, vagy amelyre a gyerekkoránál, fejlettségi állapotánál fogva nem érett, továbbá amelyet tilt az adott társadalom/közösségi jog- és szokásrendje, illetve az adott környezetben elfogadott tabuk.
A szexuális visszaélés létrejöhet felnőtt és gyermek, vagy olyan korú gyermek és gyermek között, ahol a kapcsolat a kor és fejlettség okán, a kapcsolat felelősségén, bizalmon vagy hatalmi helyzeten alapszik, és a tevékenység e személy szükségleteinek kielégítését, vagy megelégedettségét szolgálja.
Ez magában foglalhatja a következő cselekményeket, de nem feltétlenül korlátozódik ezekre:
- Egy gyermek kényszerítése, vagy késztetése bármilyen törvénytelen szexuális aktivitásra,
A gyermek kizsákmányolása gyermek prostitúció, vagy más jogellenes szexuális aktivitás formájában, a gyermek felhasználása és kizsákmányolása pornográf anyagok, vagy előadások, megnyilvánulások formájában.
A gyermek bántalmazása és/vagy elhanyagolása, rossz bánásmód különleges esetei között kell megemlíteni, a méhmagzatot károsító magatartást, amikora várandós anya – az erről való felvilágosítás ellenére – életmódjával, magzat az egészségét veszélyezteti, - így elsősorban a terhesség alatti drog és alkoholfogyasztás, a mértéktelen dohányzás, a prostitúció tartozhat ide. Ebbe a csoportba sorolandó az újszülött sérelmére elkövetett emberölés is.
Saját véleményem szerint, a gyermekek lelki és fizikai egészségének fenntartása a legfontosabb feladata a társadalmunknak, amely az utóbbi időben, kezdve az oktatási színvonal romlásával, csökkenni kezdett és maga az oktatás szervezés és a tanáraink megbecsülése, jogainak nyirbálása is alap társadalmi feszültséget generál az idősebb és a fiatal - generáció között, aminek hátrányait már most is nagyon élesen bíráló média lekicsinyít és csak rossz színben tünteti fel.
Azokat a diákokat és tanárokat, akik kiállnak a jogaikért, a tisztességes fizetésért és a megfelelő színvonalú oktatásért, illetve munkahelyi körülményekért, lenézik és lekezelően bánnak velük, esetenként elveszítik munkahelyeiket vagy saját maguk mondanak le, hivatásukról!
/Cikket írta: Kundrák Dávid 2023.09.02./
Megjegyzések
Megjegyzés küldése